Yeni videolar

22 Ocak 2015 Perşembe

Aids hastalığında aşı umudu maymunlarda denendi hıv virüsünde koruma sağladı

    Perşembe, Ocak 22, 2015   No comments

Aşı, bu maymunlardan 13'ünde HIV'e karşı koruma sağladı. Biri dışında, üzerinden bir yıl geçmesine karşın aşının hala etkili olduğu görüldü.

Amerika Birleşik Devletleri'nde maymunlar üzerinde denenen bir HIV aşısı, AIDS'e yol açan bu virüse karşı umut oldu.
Oregon Aşı ve Gen Tedavisi Ensititüsü'nde yapılan araştırma kapsamında, aşı güneydoğu Asya'ya özgü 24 Rhesus maymununda denendi.Aşı, bu maymunlardan 13'ünde HIV'e karşı koruma sağladı. Biri dışında, üzerinden bir yıl geçmesine karşın aşının hala etkili olduğu görüldü.Uzmanlar, sonuçlarını Nature adlı dergide yayımladığı bu araştırmanın, HIV/AIDS'e karşı aşı geliştirilmesine önemli derecede katkı yapabileceğini belirtti.Aşı, HIV'in (İnsan Bağışıklık Yetersizliği Virüsü) maymunlardaki karşılığı olan SIV'le savaşacak (Maymun Bağışıklık Yetersizliği Virüsü) antijenler üretmesi için yapıldı.

'Hazırda bekleyen askerler'Yeni aşı, maymunlardan 13'ünde SIV'e karşı koruma sağladı. Aşı, enfeksiyonun azalmasından sonra da vücutta uzun süre aktif kalan kan hücrelerinin (efektör bellek T hücreleri) üretimini uyarıyor.Araştırmaya öncülük eden Prof. Louis J. Picker, bu hücreleri, "Hazırda bekleyen askerler" olarak niteliyor.Prof. Picker, aşının maymunlardaki SIV virüsünün tamamına yakınını ortadan kaldırdığını, bunun HIV aşısı araştırmalarında görülmedik bir şey olduğunu söyledi.Picker üç yıl içinde insanlar üzerinde denenebilecek bir aşı geliştirilebileceğini söyledi.

bbc türkçe sağlık

suhulettin hıdır

suhulettin hıdır

Çeşitli haberler teknoloji haberleri sağlık haberlerinden oluşan video blogu
Ana sayfaya gitmek için →

Hiç yorum yok:
Write yorum

FİKRİNİ SÖYLE

© 2014 Video blogunuz. Designed by Bloggertheme9
Proudly Powered by Blogger.